Poradnik remontowy

Montaż domku ogrodowego

Kiedy już jesteśmy w trakcie realizowania marzeń o swoim kawałku zieleni, mamy już działkę, przychodzi wreszcie czas na zabudowę. Wybór padł na domek drewniany i trzeba teraz całą akcję zorganizować, tak, aby nasz upragniony azyl znalazł się na miejscu. Tu czas na pocieszenie. Nie trzeba się stresować, ani czekać miesiącami, bo domki ogrodowe z drewna przyjeżdżają w gotowych elementach, a ich montaż nie trwa długo, 1-3 dni roboczych, zależnie od wybranej wersji i tego, kto wykona tą pracę.

 Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu lub nie czujemy się na siłach, można oczywiście montaż powierzyć firmie. Zwykle profesjonalne firmy, które oferują domki ogrodowe i większe konstrukcje drewniane, proponują też klientom montaż w swoim wykonaniu. Taka usługa to dodatkowy koszt, ale robota idzie sprawnie. Trzeba jednak wiedzieć, że zanim przyjedzie ekipa montażowa z naszym upragnionym domkiem, konieczne jest przygotowanie podłoża, ponieważ to nie wchodzi w zakres usług. Może to być standardowy fundament, można postawić domek na kostce brukowej. Można także kupić bloczki betonowe i postawić na nich legary drewniane. Przed przystąpieniem do pracy należy zwrócić się do firmy sprzedającej domki ogrodowe o rysunki dotyczące wymiarów fundamentu lub wymaganego rozmieszczenia legarów.

Niezależnie od opcji konieczne jest zapewnienie stabilnego i dobrze wypoziomowanego podłoża, bo każdy błąd będzie potem skutkował problemami z konstrukcją domku. Oczywiście przygotowanie podłoża także można zlecić firmie, która zajmuje się takimi robotami. Ważne, aby efekt był solidny.

Zlecając montaż umawiamy się na konkretny termin, zapewniamy dostęp do działki i rezerwujemy sobie trochę czasu. Domki ogrodowe niewielkich rozmiarów montuje się praktycznie w jeden dzień roboczy. Większe konstrukcje potrzebują dwóch dni, a jeśli kupujemy wersje ocieplaną, prace potrwają 3-4 dni. Po montażu należy zaimpregnować drewno specjalną farbą wodoodporną, chyba że zdecydujemy się droższą wersję i kupimy domek z zabezpieczonego już drewna.

Zrób to sam, czyli samodzielny montaż domku ogrodowego

Aby złożyć taki domek nie trzeba mieć wiedzy z zakresu budownictwa, wystarczy elementarna umiejętność czytania instrukcji, rysunków technicznych i podstawowe zdolności manualne potrzebne np. do składania mebli. Montaż jest prosty, a instrukcje czytelne. Niemniej wcześniej, podobnie jak w poprzedniej wersji, konieczne jest solidne przygotowanie podłoża. Trzeba też zadbać o wszystkie potrzebne narzędzia. W umówionym terminie dostarczony zostanie domek w elementach wraz ze wszystkimi okuciami, oknami, drzwiami, zamkami. W komplecie będą też wszelkie konieczne śruby, wkręty i gwoździe oraz zawiasy. Nic tylko przystępować do pracy. Na montaż warto sobie zarezerwować parę dni, przy założeniu, że nie ma się dużej wprawy w takich pracach. Przyda się też druga osoba do pomocy, zwłaszcza przy stawianiu większych elementów.

Artykuł został przygotowany we współpracy Domki Ogrodowe Stimeo - produkcja i dystrybucja małej architektury działkowej i ogrodowej

 

stimeo-domki.pl (2015-11-27 13:35)