Poradnik remontowy

Jak zlokalizować przeciek w instalacji hydraulicznej?

Przecieki w instalacjach hydraulicznych zdarzają się często zarówno w budynkach nowszych, jak i starszych. Najczęściej przyczyną jest niestarannie wykonana instalacja lub słabej jakości materiały, które uległy zniszczeniu. W jaki sposób można dokładnie zlokalizować miejsce przecieku?

Najczęściej o tym, że pojawił się przeciek, świadczy podciekanie widoczne na ścianach, sufitach lub też na podłogach. Trudno jednak samodzielnie precyzyjnie określić, w którym miejscu pojawiają się przecieki, gdy zawilgocenie widoczne jest na większej przestrzeni.

Czy przeciek można zlokalizować samodzielnie?

Zasadniczo jest to bardzo trudne, gdy nie dysponujemy odpowiednim zapleczem. Kucie w płytkach czy zrywanie podłogi w ciemno nie jest zbyt dobrym pomysłem. Domowe wykrywanie przecieków przede wszystkim polegać może na wykorzystaniu mierników wilgotności, niemniej jednak działają one tylko na niewielkiej głębokości. Gdy nie dysponujesz tego rodzaju sprzętem, w takim przypadku warto zadzwonić do fachowców.

Profesjonalne metody lokalizacji przecieków

Firmy, które świadczą usługi lokalizacji przecieków, dysponują zaawansowanym zapleczem, dzięki któremu można dokładnie wskazać, gdzie pojawia się problem. Zaliczają się do nich przede wszystkim metody takie jak: metoda termowizyjna z użyciem kamer termowizyjnych, metoda akustyczna oraz elektroakustyczna, metoda z użyciem gazów znacznikowych czy specjalne miniaturowe kamery wprowadzane bezpośrednio do instalacji. Firmy dysponują też miernikami wilgotności wspomnianymi wcześniej.

Ile kosztuje lokalizacja przecieków?

Ceny usług zależne są przede wszystkim od rodzaju instalacji, której dotyczy przeciek, ponieważ to na tej podstawie wybiera się odpowiednie metody. Lokalizacja z użyciem miernika to około 200 złotych, z kolei z kamerą czy metoda akustyczna może kosztować od 300 do nawet 1000 złotych. Ceny nie są niskie, ale dzięki skorzystaniu z takich usług możemy ochronić się przed znacznie wyższymi kosztami.

Jeżeli interesuje cię profesjonalna lokalizacja przecieków w Warszawie lub w innych miastach w kraju, z aktualnymi ofertami można zapoznać się już teraz przez internet.

wyciek.eu (2017-03-28 10:24)