Poradnik remontowy

Jak pielęgnować świeży beton?

Świeżo wylany beton wymaga specjalnej troski, w przeciwnym razie przeprowadzone prace będą wymagać poprawek. Konkretne działania zależne są od pór roku. W jaki sposób zatem powinniśmy pielęgnować go latem, a w jaki zimą? Dowiedzmy się szczegółów, aby beton miał zapewnione optymalne warunki i we właściwy sposób mógł odbyć się proces hydratacji cementu.

Pielęgnacja betonu latem

Latem beton jest szczególnie narażony na przesuszenie, dlatego należy dbać o systematyczne spryskiwanie go wodą. Pielęgnacja na mokro, szczególnie na początku, musi być przeprowadzana bardzo delikatnie. Świeży beton ma słabą powierzchnię – dlatego nie można go mocno polewać, ale raczej – zraszać. Woda nie może być zbyt zimna. Przez szok termiczny może dojść do uszkodzeń cementu. Zraszając beton, można zastosować materiały przedłużające czas odparowania wody, np. włókniny czy maty. Dzięki temu nie będziemy musieli tak często zraszać powierzchni. Są także specjalne powłoki, które uniemożliwiają parowanie wody, do których zalicza się m.in. folia polietylenowa. Musimy zabezpieczyć ją na wypadek wiatru. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie powłoki chemicznej, spełniającej taką samą rolę, musimy być świadomi możliwości wystąpienia problemów z późniejszym nanoszeniem innych powłok.

Pielęgnacja betonu zimą

Pielęgnacja betonu w okresie zimowym powinna skupić się na walce z niską z temperaturą. Dlatego najlepiej jest wykorzystać cement charakteryzujący się wysokim ciepłem hydratacji, a także stosować mieszanki mające obniżony stosunek wodno-cementowy. Warto też podgrzewać poszczególne składniki betonu, używać specjalnych domieszek chemicznych, a kiedy wylejemy beton – zabezpieczyć go osłonami zewnętrznymi. W razie bardzo niskich temperatur, powinniśmy zastanowić się nad dodatkowym dociepleniem, np. wykorzystując nagrzewnice. Kiedy zdecydujemy się na taki krok, trzeba uważać na możliwość przesuszenia betonu.

Skutki nieodpowiedniej pielęgnacji betonu

Przed niedotrzymanie powyższych zaleceń, wykonany beton może stać się zupełnie bezwartościowy – komentuje nasz rozmówca z firmy Hydrobudowa-1. Jednym ze skutków nieodpowiedniej pielęgnacji jest obniżenie jego wytrzymałości powierzchniowej. Dzieje się tak z racji dostarczenia zbyt małej ilości wody, koniecznej do jego związania i stwardnienia. Bez procesu dokonania się procesu hydratacji, powierzchnia będzie się pylić i powstaną odpryski. Po drugie, przez zbyt silne nasłonecznienie oraz wiatr może dojść do skurczu plastycznego. Prowadzi to do powstania na betonie rys i pęknięć. Rysy i pęknięcia z kolei mają ogromny wpływ na zmniejszenie odporności cementu na czynniki chemiczne, w tym chlorki czy siarczany. Przez dostanie się ich w szczeliny, a dalej – do wnętrza betonu, może nawet dojść do katastrofy budowlanej. Pęknięcia są także niebezpieczne przy niskich temperaturach. Kiedy w szczeliny dostanie się woda, która następnie zamieni się w lód, powstaną silne naprężenia, niszczące strukturę betonu. Dlatego zapewnienie właściwych warunków i odpowiednia pielęgnacja świeżego betonu jest tak istotna.

hydrobudowa1.pl (2017-09-13 11:50)