Poradnik remontowy

Jak oświetlić łazienkę

Jak oświetlić łazienkę? W jednym aspekcie odpowiedź będzie prosta - zadbajmy by w łazience było światło w miarę rozproszone i by nie odbijało się w lustrze. Są jednak inne czynniki, które mogą zadecydować o tym, że wybierzemy taki a nie inny rodzaj oświetlenia. Inną technikę zastosujemy w standardowej łazience w bloku, inną w łazience na poddaszu, inną w łazience bez okien, inną w pomieszczeniu z oknami.

Możemy przecież oprócz oświetlenia elektrycznego zastosować naturalne. Nie jest rzadkością podświetlanie wody lub podłogi. Są tacy, którzy lubią kąpać się przy świecach lub nawet przy kominku. Wszak łazienka coraz częściej jest już miejscem nie tylko do podstawowej higieny, ale również do rozprężenia się psychicznego, a nawet kontemplacji.

Oświetlenie naturalne

Oświetlenie naturalne łazienki jest bezcenne i to nie tylko ze względu na oszczędność energii elektrycznej. Oświetlenie naturalne na ogół wpływa pozytywnie na psychikę dając poczucie większej przestrzeni. Jednak nie w każdej łazience jest to możliwe. Pole do popisu w tym względzie daje poddasze, gdzie po prostu można zainstalować okna w pochyłym dachu i suficie. Ciekawy efekt mogą dać luksfery oddzielające łazienkę od innego pomieszczenia domowego, na przykład od korytarza oraz płytki przycisków z pokryciem matowym lub błyszczącym.

Łatwiej jest zadbać o naturalne oświetlenie łazienki zamawiając projekt swojego domu. Chociaż tu dobrym pomysłem jest nie tylko okno w bocznej ścianie ale (jeśli zainstalujemy łazienkę nieco wysuniętą) ale naturalne oświetlenie sufitowe. Oczywiście - oświetlenie naturalne powinno iść w parze z elektrycznym.

Oświetlenie elektryczne

Tu, zwłaszcza w niewielkich łazienkach sprawdzają się oczka halogenowe umieszczone w podwieszanym suficie. Coraz rzadziej stosuje się centralne żyrandole, choćby z tego powodu, że takie światło na ogół odbija się w lustrze. Znacznie lepiej sprawdzają się boczne kinkiety zakryte płaskimi panelami. By higiena twarzy przebiegała dokładnie wiele zależy od oświetlenia okolicy lustra. Tu sprawdza się boczne, umieszczone po obu stronach, oświetlenie lustra. Ważne by lampy dawały oświetlenie rozproszone.

Póki co jeszcze nowością są oświetleniowe taśmy lub listwy ledowe, które okazują się niezwykle praktyczne, ponieważ można je bezpiecznie umieszczać w miejscach trudno dostępnych, na przykład we wnękach. Chociaż do oświetlania wnęk możemy zastosować również oświetlenie punktowe.

Elektryczne źródła światła nie muszą znajdować się wyłącznie na suficie lub ścianach łazienki, ale również na podłodze, choćby pod warstwą przezroczystej żywicy epoksydowej.

kkpol.com (2017-05-19 14:41)