Poradnik remontowy

Dlaczego warto wybrać styropian jako materiał izolacyjny?

Styropian jest powszechnie wykorzystywanym materiałem służącym do izolacji ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów nad piwnicami bądź garażami, ścian fundamentowych, podłóg na gruncie, posadzek pod parkingiem. Wyróżnia się wieloma zaletami, dzięki którym od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dlaczego warto wybrać go jako materiał izolacyjny? Sprawdź!

Właściwości izolacyjne styropianu

Jeśli chodzi o styropian swoje doskonałe izolacyjne właściwości zawdzięcza swojej budowie. Powietrze stanowi aż 98% jego objętości i jest zamknięte w drobnych porach. Wśród ofert można zetknąć się ze styropianem ekspandowanym oraz ekstrudowanym. Ten drugi najczęściej jest w kolorze zielonym, różowym bądź niebieskim. Między sobą różnią się współczynnikiem przewodzenia ciepła. Im jest on mniejszy, tym gorzej materiał przewodzi ciepło, co przekłada się na lepsze właściwości izolacyjne. Styropian może mieć postać płyt, kształtek, bloków oraz profili.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest gęstość objętościowa. Im jest ona większa, tym większa jest wytrzymałość styropianu. Nie pochłania on wilgoci, dlatego może być stosowany nawet do izolacji fundamentów. Jest szczelny, ma niewielki ciężar i jest niezwykle łatwy w montażu. 

W miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużymi obciążeniami mechanicznymi, należy zastosować płyty styropianowe o większej gęstości. Będą chronić przed nadmiernymi stratami ciepła.

Zalety stosowania styropianu

Oprócz wcześniej wymienionych zalet, zastosowanie styropianu przekłada się na niższe zużycie energii, ochronę przed utratą ciepła, a także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery (i to o 60%!). Styropian pozwala zaoszczędzić nawet 50% wydatków na ogrzewanie. Stosując go, uzyskujemy pożądaną temperaturę, odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach, a także ciszę. To ponadczasowe rozwiązanie, które jest korzystne cenowo i bezpieczne dla środowiska. 

Wybierając styropian do izolacji, należy zwrócić uwagę do jakich elementów jest on przeznaczony, m.in. podłoga, fasada, dach. Pozwoli to nam na pełne zadowolenie z zastosowanego materiału izolacyjnego.

styrmann.com.pl/pl (2018-07-30 07:30)