Poradnik remontowy

Czynniki decydujące o wyborze grzejnika łazienkowego – poradnik

Współcześnie jednym z najlepszych sposobów ogrzewania pomieszczeń są rurowe grzejniki łazienkowe, które zostały zbudowane z pionowych kolektorów – przewodów rozdzielających – złączonych za pomocą szeregu poziomych rurek. Do niekwestionowanych zalet grzejników łazienkowych należy przede wszystkim zaliczyć ich bogate wzornictwo, co jest jednoznaczne z tym, że są one bardzo różnorodne. Dlatego warto zapoznać się – chociaż w przybliżeniu – z ich parametrami technicznymi, żeby mieć świadomość, na co zwracać uwagę w trakcie kupowania grzejnika łazienkowego.

 

Czym kierować się, wybierając grzejnik łazienkowy?

Grzejniki łazienkowe mają obecnie najczęściej formę drabinki i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość wyginania poziomych rurek w różne kształty, co sprawia, że powstają dzięki temu oryginalne grzejniki dekoracyjne okrągłe bądź narożnikowe. Zwykle grzejniki łazienkowe są białe, jednak można je zamówić nie tylko w innym odcieniu, ale także różnej wielkości, łącznie z nietypowymi grzejnikami łazienkowymi.

W ofercie rynkowej dostępne są zarówno grzejniki łazienkowe stalowe, jak i miedziane, które różnią się sposobem łączenia elementów. Stalowe rurki są zespolone za pomocą spawania, a miedziane łączy się poprzez lutowanie, przy czym – niezależnie od metody łączenia – wszystkie grzejniki łazienkowe są niezwykle estetyczne, ponieważ spoiny pozostają niewidoczne. Wypalanie w odpowiedniej temperaturze oraz malowanie farbą proszkową powoduje, że grzejniki łazienkowe są gładkie, nie mają skaz i łatwo je wyczyścić.

 

Grzejnik łazienkowy a dobór wielkości

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o wyborze grzejnika łazienkowego jest jego moc grzewcza. Oferta rynkowa jest szeroka, ponieważ w sprzedaży są dostępne grzejniki łazienkowe, których moc grzewcza waha się od pięciuset do dwóch tysięcy pięciuset Watów. Pozwala to na dobranie grzejnika łazienkowego do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego wielkości.

Producenci, podając moc cieplną grzejników łazienkowych, odnoszą się przede wszystkim do ich parametrów technicznych i na opakowaniu można spotkać na przykład liczby 90/70/20°C. Należy zaznaczyć, że wskazane liczby dotyczą następujących wartości – 90 to temperatura zasilania, 70 – temperatura powrotu, 20 to temperatura w pomieszczeniu. Istnieje także możliwość zastosowania współczynników korekcyjnych w sytuacjach, gdy z jednej strony temperatura w pomieszczeniu nie wynosi 20°C, z drugiej natomiast, kiedy dla instalacji centralnego ogrzewania zostały przyjęte inne temperatury wody grzejnej.

 

Układ zamknięty czy otwarty – kilka słów na temat montażu stalowych grzejników łazienkowych

Rurowe grzejniki łazienkowe wykonane ze stali należy montować w układzie zamkniętym i szczelnym, zabezpieczonym za pomocą przeponowego naczynia wzbiorczego. Instalowanie grzejników łazienkowych tego typu w systemach otwartych nie jest wskazane, ponieważ może mieć zły wpływ na ich trwałość (alternatywą w takim przypadku są grzejniki łazienkowe elektryczne). Niebagatelne znaczenie dla wytrzymałości instalacji centralnego ogrzewania ma przede wszystkim jakość wody.

Z grzejników łazienkowych woda nie powinna być usuwana. Takie postępowanie jest dopuszczalne jedynie w sytuacjach awaryjnych, przy czym maksymalna temperatura wody nie powinna przekraczać dziewięćdziesięciu pięciu stopni. Zaleca się montowanie stalowych grzejników łazienkowych rurowych w instalacjach, które zostały wyposażone w pompę. Jest to uwarunkowane z jednej strony małymi przekrojami wewnętrznymi rurek, z drugiej natomiast dużymi oporami hydraulicznymi.

sklep.terma-tech.pl (2017-05-17 12:00)