Poradnik remontowy

Czym promienniki cieplne różnią się od zwykłych grzejników?

Wraz ze wzrostem świadomości na temat tego, w jaki sposób powinniśmy dbać o dostępne nam dziś źródła energii, szukamy także bardziej efektywnych i wydajnych sposobów na zapewnienie sobie ciepła.

Domowe ognisko zastąpiono z czasem grzejnikami konwekcyjnymi, te z kolei coraz częściej ustępują miejsca elektrycznym grzejnikom emitującym promieniowanie podczerwone. Co lepiej się sprawdza w typowych zastosowaniach, a kiedy lepiej postawić na bardziej nowoczesne rozwiązania?

Instalacja C.O. i zjawisko konwekcji

Używane dziś powszechnie grzejniki na gorącą wodę, która transportowana jest do nich za pośrednictwem rur centralnego ogrzewania zapewniają nam zazwyczaj wystarczający komfort. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Są również systuacje, w których grzejniki konwekcyjne zupełnie się nie sprawdzają. Dlaczego?

Ciepło, które daje nam zwykły kaloryfer, najpierw musi być do niego dostarczone rurami C.O. Potem, powietrze w otoczeniu grzejnika ogrzewa się, a następnie dzięki zjawisku konwekcji, wprawiane jest w ruch, w trakcie którego oddaje ciepło powierzchniom ścian, podłogi, mebli oraz znajdującym się tu ludziom. W trakcie całego tego procesu, na każdym jego etapie dochodzi jednak do dużych strat ciepła. Sprawiają one, że w bardzo wielu zastosowaniach, w których musimy ogrzać dużą, otwartą przestrzeń (ogrzewanie tarasów, hal i magazynów, namiotów itp.) standardowa instalacja grzewcza zwyczajnie się nie sprawdza. Koszty ogrzewania takich miejsc są po prostu zbyt duże - krążące powietrze tak szybko oddaje ciepło, że w praktyce ogrzanie takiej przestrzeni w ten sposób jest po prostu niezwykle trudne i kosztowne. Rozwiązaniem okazują się zasilane prądem elektrycznym promienniki ciepła emitujące promieniowanie podczerwone.

Elektryczne promienniki na podczerwień

Grzejniki wykorzystujące promienie podczerwone mogą z powodzeniem być stosowane praktycznie wszędzie. Różnego typu promienniki elektryczne na podzewień najlepiej sprawdzają się tjednak am, gdzie ogrzewanie konwekcyjne całkowicie zawodzi - do ogrzewania tarasów, wnętrz namiotów i hal, a nawet na otwartych przestrzeniach. Ponieważ promienniki ciepła (a dokładniej emitowane przez nie promienie) ogrzewają bezpośrednio ludzi, ściany, meble oraz wszystkie otaczające nas przedmioty, mogą zapewnić nam komfort cieplny bez obaw o jakiekolwiek straty ciepła.

teoterm.com.pl (2018-07-09 14:09)